Hemen Taşın!

K3 Belgesi Nedir? Neden K3 Belgesi?

K3 Belgesi Nedir? Neden K3 Belgesi?

 

* 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği hükümleri uyarınca karayolu taşımacılık faaliyetlerinde bulunanlara Ulaştırma Bakanlığı’ndan yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi.

* K tipi belge denilen bu belgelerden ‘yurtiçi ev ve büro taşıması’ yapanlara verilenin ismi K3 Yetki Belgesi.

* K3 yetki belgesi almak için başvuran gerçek kişi ve taşıma kooperatifleri dahil tüzel kişilerin kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az 30 ton istiap haddinde eşya taşımaya mahsus özmal ticari taşıt filosu ile 5 bin YTL sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şartı var.

* Firmaların kayıt altına alınmasını sağlayan ve yeterli güvenlik koşullarına sahip olmayanların taşımacılık yapmasını engelleyen K türü yetki belgelerinin geçerlilik süresi beş yıl.

K3 Belgesiz firmalara eşyanızı taşıtırken eşyalarınızı taşıyan aracın kontrol edilmesi durumunda muhtemelen araç bağlanacaktır ve sizin eşyalarınız siz istemesenizde alıkonulacaktır.

K3 Belgesi bulunmayan araçların polis tarafından tespit edilmesi halinde araç sahiplerine 2011 itibarı ile 700 ile 1500 tl arasında ceza uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir