Sigortalı Nakliyat

Yeni ev alanlar, kiracı olup evini değiştirenler, lojman sakini olup tayin nedeniyle şehir değiştirmek zorunda kalanlar, eşya toplamanın, ev eşyasını başka bir eve nakletmenin ne kadar zor, meşakatli olduğunu çok iyi bilir.

Özellikle sık ev değiştirmek zorunda kalanlar, taşınma kabusunun yanısıra kırılıp dökülen eşyalarına çok yanarlar. Ancak gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır, Türkiye’de ise son yıllarda var olan bir sistem, ev eşyası taşımacılığı konusunda ailelere rahat bir nefes aldırdı. Evden eve nakliyat şirketleri sayesinde ev taşımak, ev değiştirmek artık kabus değil. Üstelik artan firma sayısına paralel olarak kalite yükseldi, müşteriye daha çok şey vaad edilmeye başlandı. Bugün evden eve taşımacılık konusunda en çok tercih edilen sigortalı taşımacılık… Sigortalı taşımacılık hakkında bilmeniz gerekenler ise bu makalede…

Türkiye’de sigorta şirketleri genellikle nakliyat sigortaları için üç ayrı seçenek sunuyor. Bunlardan biri evden eve nakliyat aracıyla taşınan eşyaların araçla birlikte tamamen zarar görmesi halinde yapılan tam ziya sigortası. Diğeri taşınan eşya veya yük ile bunları taşıyan kamyonun, yolculuk sırasında karşılaşacakları bir zararın sigorta edilmesi, yani dar teminat… Bu sigorta kapsamına taşıma aracının üzerindekilerle birlikte çalınması, yağışlarda ıslanması ya da eksilmesi girmiyor. Bir de geniş teminat var. Bu teminat kapsamına ise taşınan yük ya da eşyanın, çıkış noktasından, varış noktasına gidene kadar uğrayacağı bütün zararları kapsıyor.

Söz konusu zararlara malın yüklenmesi, boşaltılması ve kısmi hasarlar da dahil. Ancak taşınan malda önceden oluşmuş bir hasar dahil değil. Evden eve taşıma firmaları müşteriyle genellikle tam ziya konusunda anlaşma yapıyor. Yani bir tek yük kamyon üstündeyken kamyonun karşılaşabileceği bir felaket sonrası üzerindeki malların tamamen zarar görmesi halinde sigorta devreye giriyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki nakliyat şirketleri “sigortalı taşıma yapıyoruz” derken hatalı bilgi veriyor. Zira sigortalı nakliye bir tek şehirler arası eşya taşıma sırasında meydana gelecek bir zararda devreye giriyor.

Sigorta şirketleri yükleme veya boşaltma sırasında meydana gelecek hasarları karşılamıyor. Kısacası sigortalı taşıma güvencesi bir tek kamyonun kaza yapması halinde işe yarıyor. Öteki sorunlar konusunda mağduriyetinizin giderilmesi firmanın güvenirliğiyle alakalı. Evini taşıttıracak olan kişiler eğer şehir değiştirecekler ise anlaştıkları evden eve nakliyat firmasının taşıyıcı sorumluluk poliçesini istesinler. Şayet bu güvenceleri yoksa müşteri derhal bir sigorta şirketine nakliyat emtia sigortası hazırlatmalı.